Po śmierci spadkodawcy powstaje konieczność uregulowania jego spraw majątkowych. Dziedziczenie może mieć charakter ustawowy lub testamentowy. W obu przypadkach niezbędne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, aby możliwe było stwierdzenie jego nabycia. Możesz zrobić to sądownie lub u notariusza.
Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku (czyli najczęściej od śmierci spadkodawcy). Jest to okres przeznaczony na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przez spadkobierców. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby wniosek złożyć wcześniej. Okres sześciu miesięcy, to czas na podjęcie decyzji o tym, w jaki sposób przyjąć spadek lub go odrzucić.
Prowadząc sprawy o podział spadku w miejscowości Giżycko i znając wątpliwości klientów, wyjaśniam, że postanowienie sądu co do nabycia spadku nie jest tożsame z działem spadku. W ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku ustala się jedynie, kto i w jakiej części dziedziczy po zmarłym. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest niezbędne do przeprowadzenia działu spadku. Dopiero po przeprowadzeniu działu spadku można mówić o przyznaniu konkretnej osobie składników majątkowych.
Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza (notariusz dokonuje poświadczenia dziedziczenia) jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli spadkobiercom zależy na czasie. Skorzystanie z pomocy notariusza nie będzie jednak możliwe, jeżeli dziedziczenie ma nastąpić na podstawie testamentu szczególnego lub jeżeli wszyscy spadkobiercy nie mogą stawić się w jego kancelarii w tym samym czasie.