Nasza kancelaria świadczy również usługi w zakresie szeroko pojętego prawa spadkowego, w tym dotyczące podziału spadku. W zależności od sytuacji udzielamy porad prawnych bądź też reprezentujemy Klienta w sprawach sądowych.
Udzielając porad prawnych, oferujemy możliwość umówienia się na bezpośrednią konsultację bądź skorzystania z wersji e-usług. W trakcie wizyty, podobnie jak w przypadku podziału majątku, pracownik kancelarii szczegółowo analizuje daną sprawę na podstawie dostarczonych dokumentów i przekazanych informacji. Dane te stanowią podstawę zaproponowanego rozwiązania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spadkowego. W przypadku reprezentacji Klienta podczas podziału spadku w sądzie wsparcie specjalistów obejmuje reprezentację na rozprawach oraz przygotowanie wszelkich pism sądowych i innych niezbędnych dokumentów. Klient ma zapewnione pełne wsparcie i pomoc na każdym etapie sprawy.
W szczegółowej ofercie usług dotyczących spraw spadkowych znajdują się wszelkie zagadnienia związane ze:
W zależności od potrzeb Klienta zapewniamy również niezbędne doradztwo.
W przypadku podziału spadku w drodze dziedziczenia testamentowego zdarzają się sytuacje, kiedy testament, czyli rozporządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci, jest unieważniany. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego unieważnienie testamentu może mieć miejsce w sytuacji, gdy został on sporządzony:
Złożenie wniosku o unieważnienie testamentu może mieć miejsce podczas prowadzonego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Nieważność testamentu może zachodzić też z innych przyczyn, o których poinformują Państwa nasi radcy prawni.
Poszczególne sprawy dotyczące podziału spadku, w jakich specjalizujemy się od wielu lat, są rozwiązywane w różny sposób. Tutaj kluczowe jest, aby w pierwszej kolejności ustalić czy zmarła osoba pozostawiła testament. Jeżeli tak, to on ma pierwszeństwo w kwestii warunków dziedziczenia. W przypadku jego braku lub też unieważnienia zastosowanie mają zasady dziedziczenia ustawowego, które są ściśle określone w Kodeksie Cywilnym. Pierwszym krokiem w dziedziczeniu ustawowym jest ustalenie kręgu spadkobierców oraz określenie ich udziału w spadku. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego pierwszą linię dziedziczenia stanowią osoby najbliższe zmarłemu, czyli współmałżonek oraz dzieci. W dalszej kolejności znajdują się: rodzice, rodzeństwo oraz krewni rodzeństwa.
Kolejność ta przedstawia się następująco:
Warto mieć na uwadze, że obecność i przyjęcie spadku przez spadkobierców z pierwszej linii automatycznie wyklucza możliwość przejęcia spadku przez dalszych krewnych.
Niezależnie od tego, czy spadkodawca pozostawił po sobie testament, czy też podział majątku nastąpi w drodze dziedziczenia ustawowego, niezwykle ważne jest przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji majątku. Przedmiotem działu spadku jest wszystko, co pozostawił po sobie spadkodawca, a więc:
Oczywiście do majątku osoby zmarłej zaliczane są też wszystkie długi spadkowe, za które pełną odpowiedzialność ponoszą spadkobiercy od chwili przyjęcia spadku.
Jeżeli spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia i niemożliwe jest polubowne rozwiązanie sprawy, jedynym wyjściem jest wszczęcie postępowania sądowego o podział spadku. Zadaniem tego postępowania jest dokonanie podziału majątku spadkowego między uprawnione osoby z uwzględnieniem interesów wszystkich uczestników. Kierując się wieloletnim doświadczeniem w sprawach spadkowych, prowadzimy całość takiego postępowania od początku do końca.
Skorzystanie z naszej pomocy usprawni proces rozliczeń związanych z dziedziczeniem i pozwoli Państwu spokojnie przejść przez ten trudny okres.
Masz pytania?