tel: 663 803 028
email: kancelaria@pawelbujko.pl
Kancelaria Radcy Prawnego
w Giżycku i Olsztynie
Kancelaria Radcy Prawnego
w Giżycku i Olsztynie

Kiedy sporządza się opinię prawną?

prawnik wyjmujący dokumenty z teczki

Rozmaite sytuacje wymagają wsparcia, którego może udzielić osoba znająca przepisy prawa. Dokument, który jest wystawiany, określa się jako opinia prawna. Dobrze wiedzieć, kiedy jest sporządzana.

Istota opinii prawnej

Rozmaite sytuacje wymagają różnych kroków. Opinia prawna jest efektem pracy osoby znającej przepisy i regulacje. Ujmuje ona szczegółową analizę oddanych dokumentów.  Dzięki wnikliwemu zgłębieniu poszczególnych elementów można uniknąć pomyłki, błędu oraz wykryć tzw. bubel prawnyOpinia prawna jest tworzona przez specjalistów od prawa, np. z kancelarii radcy prawnego Bujko. Warto wiedzieć, kiedy się ją sporządza oraz jakie jest jej zastosowanie.

Sytuacje dla opinii prawnej

O opinię prawną może wystąpić dosłownie każdy z dowolnym dokumentem, jeśli chce mieć pewność, że została ona sporządzona właściwie. W praktyce jednak korzysta się z tego rodzaju usługi w istotnych momentach. Gdy zakupujemy jakąkolwiek wartościową rzecz jak np. dom, warto zwrócić uwagę na wszystkie zapisy. Dzięki temu unikniemy problemów, szczególnie na samym etapie transakcji. Warto do specjalisty zwrócić się także przy chęci dokonania sprzedaży. Z opinii prawnej korzystają szczególnie firmy oraz spółki. Analiza wielu zapisów o regulacji jest sporym wyzwaniem, a gdy w grę wchodzą terminy, kontrakty i większe pieniądze. Warto także pamiętać, że nie zawsze dokument musi być bardzo rozbudowany, aby zawierał budzące prawną wątpliwość zapisy. Opinia prawna stanowi więc formę zabezpieczenia względem obu stron, szczególnie zainteresowanej. W przypadku nieścisłości czy wątpliwości prawnik nie tylko wyda stosowną opinię, ale także zaproponuje rozwiązania zmierzające do finalizacji umowy, ale już na gruncie prawa i bez wadliwych regulacji.